Разлика помеѓу преработките на „NGC 700“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 1 h → 1 ч (2), 2 m → 2 м (2), 6 m → 6 м (2), 9 m → 9 м, 8 s → 8 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 2 cm → 2 см using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 700 е од видот S0.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,6 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,9 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 700 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===