Разлика помеѓу преработките на „NGC 121“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 2 m → 2 м (2), 6 m → 6 м (2), 1 s → 1 с (2), mag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 121 е од видот GCL.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 11,2 мag''m'', оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 121 има привидни димензии од 1,5' х '.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===