Разлика помеѓу преработките на „Принципат“

Одземени 5 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Положбата на сенатот: Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB
с (→‎Воспоставување на принципатот: Правописна исправка, replaced: Римско царство → Римско Царство using AWB)
с (→‎Положбата на сенатот: Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB)
 
Старите римски државни институтции и понатаму продолжиле да постојат и формално не претрпеле некои позначајни промени. Сенатот и за време на Август бил сметан за највисок државен орган. На сенатот биле префрлени некои од функциите на народните собранија, па сега тој добива законодавна и судска власт. Бројот на сенатори бил утврден на 600, а сенатските одлуки добиваат сила на закон.
Иако во правен поглед сенатот бил полновластна институција, тој послушно ги примал предлозите на Август, а во 23-та година п.н.е. сосема го загубил правото да раководи со надворешните работи.
 
== Народните собранија ==