Разлика помеѓу преработките на „Менопауза“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB
с (fixing dead links)
с (Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Менопаузата''' е природна појава во животот на жената кога престанува нејзината [[менструација]]. Исто така е позната под името [[климактериум]] што значи промена на животот. Менопауза обично настапува помеѓу 44-та и 55-та година од животот. Менструациите можат да станат помалку обилни и понередовни пред конечно да престанат.
[[Податотека:Fffemaleanat.JPG|right|250px]]
== Како се случува ==
Од двете страни на матката ([[утерус]]от) на жената се наоѓаат [[јајници]]те кои го произведуваат [[хормон]]от [[естроген]]. Овој хормон помага во регулирање и создавање јајце ([[овула]]) кај жената. За време на климактериумот јајниците почнуваат да создаваат помалку естроген при што не се произведуваат повеќе јајца и престанува менструацијата.
 
Климактериумот може да настапи на било која возраст ако јајниците на жената се извадени при [[хисторектомија]] операција (отстранување на матката).
 
== Симптоми ==