NGC 6946: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 3 години
с
Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 4 m → 4 м (2), 6 m → 6 м, 8 m → 8 м (2), 1 s → 1 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 4 m → 4 м (2), 6 m → 6 м, 8 m → 8 м (2), 1 s → 1 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
|соѕвездие=[[Лебед (соѕвездие)|Лебед]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=20 hч 34 mм 52,1 sс
|деклинација=+60° 9' 12""
|положбен агол=57
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6946 е од видот SBc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 8,8 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,6 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,8 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 6946 има привидни димензии од 11,5' х 9,8'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 20 hч 34 mм 52,1 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, +60° 9' 12"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref> [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 57°.<ref name="SEDS"/>
 
== Други поделби ==