Разлика помеѓу преработките на „NGC 6415“

Одземени 14 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: 7 h → 7 ч (2), 4 m → 4 м (2), 8 s → 8 с (2), дијаметар со ширина од → пречник од, 9 cm → 9 см using AWB
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 7 h → 7 ч (2), 4 m → 4 м (2), 8 s → 8 с (2), дијаметар со ширина од → пречник од, 9 cm → 9 см using AWB)
|соѕвездие=[[Скорпија (соѕвездие)|Скорпија]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=17 hч 44 mм 18 sс
|деклинација=-35° 4' 0""
|положбен агол=
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[26 август]] [[1826]] година од страна на [[Џејмс Данлоп]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 9 cmсм.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 17 hч 44 mм 18 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, -35° 4' 0"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==