Разлика помеѓу преработките на „NGC 6377“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: 7 h → 7 ч (2), 5 m → 5 м (2), 7 m → 7 м, 9 m → 9 м (2), 3 s → 3 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, дијаметар со ширина од → пречник using AWB
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 7 h → 7 ч (2), 5 m → 5 м (2), 7 m → 7 м, 9 m → 9 м (2), 3 s → 3 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, дијаметар со ширина од → пречник using AWB)
|соѕвездие=[[Змеј (соѕвездие)|Змеј]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=17 hч 25 mм 23 sс
|деклинација=+58° 49' 22""
|положбен агол=58
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[1 септември]] [[1886]] година од страна на [[Луис Свифт]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 16 cmсм.
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6377 е од видот Sbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,9 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 12,9 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 6377 има привидни димензии од 0,7' х 0,3'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 17 hч 25 mм 23 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, +58° 49' 22"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref> [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 58°.<ref name="SEDS"/>
 
== Други поделби ==