NGC 6025: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: 6 h → 6 ч (2), 1 m → 1 м, 3 m → 3 м (2), 7 s → 7 с (2), 5 cm → 5 см using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 6 h → 6 ч (2), 1 m → 1 м, 3 m → 3 м (2), 7 s → 7 с (2), 5 cm → 5 см using AWB)
|соѕвездие=[[Јужен Триаголник (соѕвездие)|Јужен Триаголник]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=16 hч 3 mм 17,7 sс
|деклинација=-60° 25' 53""
|положбен агол=
 
== Откривање ==
Објектот е откриен во [[1751]] година од страна на [[Никола Луј де Лакај]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала пречник од 0,5 cmсм.
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6025 е од видот II2p.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 5,1 magмag.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 6025 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 16 hч 3 mм 17,7 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, -60° 25' 53"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==