Разлика помеѓу преработките на „NGC 4450“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: 1 m → 1 м, 2 m → 2 м, 9 m → 9 м, мag/arcmin → ''m''/лм using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: 1 m → 1 м, 2 m → 2 м, 9 m → 9 м, мag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4450 е од видот Sab.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 10,1 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,2 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 4450 има привидни димензии од 5,4' х 4,1'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===