Разлика помеѓу преработките на „NGC 2403“

Додадени 8 бајти ,  пред 5 месеци
с
Правописна исправка, replaced: 7 h → 7 ч (2), 4 m → 4 м, 5 m → 5 м, 6 m → 6 м (2), 9 m → 9 м, 6 s → 6 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 7 h → 7 ч (2), 4 m → 4 м, 5 m → 5 м, 6 m → 6 м (2), 9 m → 9 м, 6 s → 6 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
|соѕвездие=[[Жирафа (соѕвездие)|Жирафа]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=7 hч 36 mм 50,6 sс
|деклинација=+ 65° 36' 6"
|положбен агол=127
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 2403 е од видот SBc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 8,5 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,9 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 14,4 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 2403 има привидни димензии од 23,4' х 11,8'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 7 hч 36 mм 50,6 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 65° 36' 6".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref> [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 127°.<ref name="SEDS"/>
 
== Други поделби ==