Разлика помеѓу преработките на „Света“

Додадени 19 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Родови: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Архив МАНУ Фонд „Бранислав Русиќ“ , к-5, АЕ 97.|year=|isbn=|location=|pages=}} → using AWB
с (→‎Личности: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинд using AWB)
с (→‎Родови: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Архив МАНУ Фонд „Бранислав Русиќ“ , к-5, АЕ 97.|year=|isbn=|location=|pages=}} → using AWB)
Света е македонско село.
 
Според истражувањата на [[Бранислав Русиќ]] во 1952 година родови во селото:<ref>{{Наведена книга|title=Фонд Русиќ|last=Русиќ|first=Бранислав|publisher=|others=АрхивАрхивски МАНУфонд Фондна „Бранислав Русиќ“ ,МАНУ к-5, АЕ 97.|others=|year=|isbn=|location=|pages=}}</ref>
 
* '''Староседелци:''' ''Јошковци'' со ''Јошевци'' (19 к.); ''Ѓоргијовци'' со ''Белотечковци'' (9 к.); ''Костевци'' (4 к.); ''Гарајновци'' со ''Ралевци'' (6 к.); ''Гулевци'' со ''Стевановци'' (5 к.); ''Богдановци'' (5 к.); ''Цветковци'' (5 к.); ''Самарџијовци'' со ''Лозановци'' (6 к.); ''Бакревци'' (3 к.) и ''Коруновци'' (10 к.).