Разлика помеѓу преработките на „Зеленград“

Одземени 9 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Родови: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злет using AWB
с (→‎Општествени установи: Стилски и правописни исправки, replaced: Општествени институции → Општествени установи using AWB)
с (→‎Родови: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злет using AWB)
Според истражувањата од 1970тите, родови во селото се:
 
* '''Доселеници:''' ''Савевци (3 к.)'' доселени се во 18ти век од некое село во [[Горна Пчиња]], се сметаат за основачи на денешното село; ''Јовчевци (3 к.), Мишаци (5 к.) и Соколовци (3 к.)'' доселени се од селата на [[Козјак]] и [[Горна Пчиња]], нешто после првиот род; ''Богдановци (5 к.), Митревци (8 к.) и Марковци (4 к.)'' доселени се од селото [[Градче]] кај [[Кочани|Кочани;]] Луковци (2 к.) доселени се од селото [[Луково (Кратовско)|Луково;]] ''Калуѓерци (1 к.)'' водат потекло од некој човек кој дошол во почетокот на 20ти век од некое место во [[Грција]].<ref>{{Наведена книга|title=Злетовска област-Географско-историски осврт|lastauthor=Апостолов Александар|firstauthor2=Кондев Тодор|publisher=|othersauthor3=Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злетовска област. Географско-историски осврт, Скопje 1974|year=1974|isbn=|location=Скопje|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==