Разлика помеѓу преработките на „NGC 1717“

Одземени 17 бајти ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: 4 h → 4 ч, 2 m → 2 м (2), 6 m → 6 м, 8 m → 8 м, 4 s → 4 с, мag/arcmin → ''m''/лм, дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 4 h → 4 ч, 2 m → 2 м (2), 6 m → 6 м, 8 m → 8 м, 4 s → 4 с, мag/arcmin → ''m''/лм, дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[15 јануари]] [[1849]] година од страна на [[Вилијам Парсонс]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 72 см.
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 1717 е од видот S0.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,2 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,6 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 1717 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 4 hч 58 mм 44 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, - 0° 28' 40".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref> [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 49°.<ref name="SEDS"/>
 
== Други поделби ==