NGC 972: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: 2 h → 2 ч (2), 1 m → 1 м, 3 m → 3 м, 4 m → 4 м (3), 3 s → 3 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 2 h → 2 ч (2), 1 m → 1 м, 3 m → 3 м, 4 m → 4 м (3), 3 s → 3 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
|соѕвездие=[[Овен (соѕвездие)|Овен]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=2 hч 34 mм 13,3 sс
|деклинација=+ 29° 18' 37"
|положбен агол=152
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 972 е од видот Sab.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 11,4 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,3 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,1 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 972 има привидни димензии од 3,3' х 1,6'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 2 hч 34 mм 13,3 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 29° 18' 37".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref> [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 152°.<ref name="SEDS"/>
 
== Други поделби ==