Разлика помеѓу преработките на „NGC 700“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: 1 h → 1 ч (2), 2 m → 2 м (2), 6 m → 6 м (2), 9 m → 9 м, 8 s → 8 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 2 cm → 2 см using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 1 h → 1 ч (2), 2 m → 2 м (2), 6 m → 6 м (2), 9 m → 9 м, 8 s → 8 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 2 cm → 2 см using AWB)
|соѕвездие=[[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=1 hч 52 mм 16,8 sс
|деклинација=+ 36° 2' 12"
|положбен агол=
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[12 октомври]] [[1855]] година од страна на [[Вилијам Парсонс]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала пречник од 72 cmсм.
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 700 е од видот S0.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,6 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,9 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 700 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 1 hч 52 mм 16,8 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 36° 2' 12".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==