Разлика помеѓу преработките на „NGC 121“

Додадени 8 бајти ,  пред 11 месец
с
Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 2 m → 2 м (2), 6 m → 6 м (2), 1 s → 1 с (2), mag/arcmin → ''m''/лм using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 2 m → 2 м (2), 6 m → 6 м (2), 1 s → 1 с (2), mag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
|соѕвездие=[[Тукан (соѕвездие)|Тукан]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=0 hч 26 mм 47,1 sс
|деклинација=- 71° 32' 12"
|положбен агол=
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 121 е од видот GCL.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 11,2 magмag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 121 има привидни димензии од 1,5' х '.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 0 hч 26 mм 47,1 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, - 71° 32' 12".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==