Разлика помеѓу преработките на „NGC 19“

Додадени 10 бајти ,  пред 11 месец
с
Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 1 m → 1 м, 3 m → 3 м, 7 m → 7 м, 0 m → 0 м (2), 8 s → 8 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 6 cm → 6 см using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 1 m → 1 м, 3 m → 3 м, 7 m → 7 м, 0 m → 0 м (2), 8 s → 8 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 6 cm → 6 см using AWB)
|соѕвездие=[[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=0 hч 10 mм 40,8 sс
|деклинација=+ 32° 58' 58"
|положбен агол=42
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[20 септември]] [[1885]] година од страна на [[Луис Свифт]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала пречник од 16 cmсм.
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 19 е од видот SBbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 13,3 magмag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 12,7 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{број}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 19 има привидни димензии од 1,1' х 0,6'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 0 hч 10 mм 40,8 sс, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 32° 58' 58".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref> [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 42°.<ref name="SEDS"/>
 
== Други поделби ==