Разлика помеѓу преработките на „ФК Шрусбери Таун“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB)
}}
 
'''Шрусбери Таун Фудбал Клуб''' е англиски [[фудбал]]ски клуб со седиште во [[Шрусбери]], Шропшајр. Клубот учествува во [[Англиска Лига Еден | Лига Еден]], третото ниво на англискиот фудбал. Клубот е формиран во 1886 година и има играно во сите три долни дивизии, а се приклучуваат на фудбалската лига во 1950 година. Од [[2007]] година, тие настпауваат на [[Њу Медоу]] стадионот, кој спаѓа во четвртата категорија на [[УЕФА]].
 
==Стручни кадри==
*{{flagicon|England}} [[Марк Аткинс (фудбалер)|Марк Аткинс]]
*{{flagicon|England}} [[Грант Холт]]
*{{flagicon|England}} [[ИанИјан Вуан]]
*{{flagicon|England}} [[Стив Огризовиќ]]
*{{flagicon|England}} [[Џо Харт]]