Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Додадени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Командна структура: Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB
с (→‎Судан: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB)
с (→‎Командна структура: Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB)
=== Командна структура ===
 
Кога го прашале комесарот на лондонската полиција [[Сер ИанИјан Блер]] за можноста Ал-Каеда да е вмешана во [[Бомбашки напади во Лондон (2005)|бомбардирањата на Лондон]] на [[7 јули]] [[2005]] година тој одговорил: „''Ал-Каеда не е организација. Ал-Каеда е начин на работење... ова ја има ознаката на тој пристап... Ал-Каеда очигледно има способност да обезбеди обучување...да обезбеди експертиза... и мислам дека тоа всушност е она што се случи овде''<ref name='foxnewsblair'>{{Cite news| title=Cops: London Attacks Were Homicide Blasts | date= July 15, 2005| url =http://www.foxnews.com/story/0,2933,162476,00.html |publisher=Fox News | accessdate =June 15, 2008 }}</ref>.“
 
Како и да е, на [[13 август]] [[2005]] година, весникот „[[The independent]]“, врз основа на полицијата и истрагата на службата за безбедност (MI5) објавил дека бомбардерите дејствувале независно од главниот организатор на терористичките напади на Ал-Каеда<ref>{{Cite news| title= London bombings: the truth emerges | url=http://news.independent.co.uk/uk/crime/article305547.ece | first=Jason | last=Bennetto |author2=Ian Herbert |work=The Independent |location=UK | date=August 13, 2005 | accessdate=December 3, 2006| archiveurl= http://web.archive.org/web/20061026100045/http://news.independent.co.uk/uk/crime/article305547.ece| archivedate= October 26, 2006 <!--DASHBot-->}}</ref>.