Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Додадени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB
с (clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB)
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB)
Ојлер во тоа време студирал [[теологија]], [[Грчки јазик|грчки]] и [[Хебрејски јазик|хебрејски]] по наговор на неговиот татко, со цел да стане свештеник, но Јохан Бернули го убедил Паул Ојлер дека судбината на неговиот син е да стане математичар.
 
Во [[1726]] година, Ојлер ја завршил својата докторска теза со наслов ''De Sono''<ref>{{PDFlink|[http://www.17centurymaths.com/contents/euler/e002tr.pdf Превод на Ојлеровата диплома на англиски од ИанИјан Брус]|232&nbsp;[[Кибибајт|KiB]]}}</ref> и во [[1727]] година се пријавил на натпреварот на Париската академија, каде што проблемот таа година бил да се најде најпогодниот начин да се сместат јарболите на брод. На натпреварот, Ојлер го освоил второто место, зад [[Пјер Бугер]], познат како „таткото на морнарската архитектурата“. Ојлер веднаш потоа ја освоил оваа долго посакувана годишна награда, која ја добивал уште 12 пати подоцна во неговата кариера.<ref name="prize">{{цитирано списание| author = Calinger, Ronald | year = 1996| title = Leonhard Euler: The First St. Petersburg Years (1727–1741)| journal = Historia Mathematica| volume = 23| issue = 2| pages = 156}}</ref>
[[Податотека:Leonhard Euler.jpg|мини|десно|130п|Леонард Ојлер]]