Разлика помеѓу преработките на „Џејсон Њустед“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 месец
с
Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB)
На церемонијата од [[април]], 2009, по повод примањето на [[Металика]] во ''рок енд рол'' Куќата на славните присуствувал и Џејсон Њустед. Во таа пригода имал и мал концертен настап со бендот, нивниот прв заеднички перформанс по последната свирка во 2000 год. На бината истовремено се појавиле и Њустед и Трухиљо, секој свирејќи на [[бас гитара]].
 
Во октомври 2010 год. беше објавено дека Њустед ќе се приклучи на новоформираната супер група WhoCares, во друштво на [[ИанИјан Гилан]] и [[Џон Лорд]], поранешни членови на [[Deep Purple]], [[Тони Ајоми]], гитарист на [[Блек Сабат]] и тапанарот [[Нико Мекбрејн]] он [[Ајрон Мејден]]. Заеднички ги сниниле песните „Out of My Mind“ и „Holy Water“, кои биле издадени во [[ЦД]] формат. Во [[декември]] 2012 год. Џејсон ги известил [[медиум]]ите дека формирал сопствен бенд под името ''Њустед'', кој во [[јануари]] следната година го издал мини [[албум]]от со 4 песни, насловен како ''Метал''.<ref>{{cite web|url=http://loudwire.com/jason-newsted-posts-letter-self-titled-band-metal-ep/|title=Џејсон Њустед испрати писмооткривајќи го насловот на мини албумот од неговиот нов бенд|publisher=''Loudwire''|first=Чед|last=Чилдерс|date=15 декември, 2012|acessdate=16 декември, 2012}}</ref><ref>{{cite web|url=http://loudwire.com/jason-newsted-finishing-first-record-new-self-titled-band/|title=Џејсон Њустед го привршува првиот албум со неговиот новоформиран бенд|publisher=''Loudwire''|first=Чед|last=Чилдерс|accessdate=16 декември, 2012}}</ref>
 
Џејсон Њустед инаку е член на колегиумот на директори и лојален поддржувач на непрофитабилната организација ''Малите деца свират'', која обезбедува бесплатни [[музички инструмент]]и за повеќето основни училишта низ [[САД]].
 
;Њустед
* ''[[Metal (EP)]]'' (2013)
 
;Папа Вили
 
{{Металика}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Њустед}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Њустед}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Родени во 1963 година]]