Имхотеп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Оставнина: Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB
(→‎top: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
с (→‎Оставнина: Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB)
Две илјади години по неговата смрт, Имхотеп бил прогласен за [[бог]]. Станал бог на [[медицина]]та и [[лечење]]то. [[Стара Грција|Старите Грци]] го поврзувале со [[Асклепиј]].
 
Како „син на Иан“Ијан“, понекогаш се сметало дека мајка му била [[Секмет]], мажена за [[Птах]], бидејќи била заштитник на [[Горен Египет]]. Бидејќи се сметал за изумител на лечењето, некаде се вели дека е оној кој ја воздигнал божицата [[Нут]] ([[апотеоза]] на небото), бидејќи се сметало дека поделбата на [[Нут]] и [[Геб]] (апотеоза на земјата) било она што го држело [[хаос]]от настрана. Заради ова понекогаш се велело дека е син на Нут. Во уметноста тој се поврзува со [[Хатор]], жената на [[Ра]], со [[Маат]], концептот на вистината и правдата, и со [[Аменхотеп III|Аменхотеп, синот на Хапу]], кој бил уште еден архитект воздигнат до божество.
 
Во еден натпис од Горен Египет кој датира од птоломејскиот период, се зборува за седум годишен глад за времето на Имхотеп. Според овој натпис, на тогашниот фараон Џосер му се јавил на сон богот на [[Нил]]. Се смета дека Имхотеп го решил гладот. Заради ова постојат многу коментари за паралелноста на оваа приказна со онаа за Јосиф во [[Билбија]]та.<ref>Vandier, ''La Famine dans l Egypte ancienne''</ref>. Оваа паралела во последно време доведува некои алтернативни историчари до заклучок дека Јосиф е всушност самиот Имхотеп, и дека ова се должи на грешна хронологија заради поминатите илјадници години.<ref>Emmet Sweeney, ''The Genesis of Israel and Egypt'', London, 1997</ref>.