Тулуза: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Средоземното море → Средоземното Море using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Средоземно море → Средоземно Море using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Средоземното море → Средоземното Море using AWB)
}}
 
'''Тулуза''' ([[Француски јазик|француски]]: ''Toulouse'') е [[град]] во југозападна [[Франција]]. Градот се протега на реката [[Гарона]] и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со [[Атлански Океан|Атланскиот Океан]] и [[Средоземно Море|Средоземното мореМоре]]. Тулуза е оддалечен околу 600 км од[[Париз]].
Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).