Тулуза: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Средоземно море → Средоземно Море using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (ставена Категорија:Општини во Горна Гарона користејќи го HotCat)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Средоземно море → Средоземно Море using AWB)
}}
 
'''Тулуза''' ([[Француски јазик|француски]]: ''Toulouse'') е [[град]] во југозападна [[Франција]]. Градот се протега на реката [[Гарона]] и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со [[Атлански Океан|Атланскиот Океан]] и [[Средоземно мореМоре|Средоземното море]]. Тулуза е оддалечен околу 600 км од[[Париз]].
Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Франција]]
[[Категорија:Тулуза| ]]