Разлика помеѓу преработките на „Костинци“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Прилепско поле → Прилепско Поле using AWB
с (→‎Историја: clean up, replaced: 19 век → XIX век using AWB)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Прилепско поле → Прилепско Поле using AWB)
 
== Историја ==
[[Податотека:Sleeve-Kostinci.jpg|мини|лево|160п|Ракав „со една вртешка“ од женска празнична кошула. Везен со волна во бои: „аловна“, „ѓувезна“, црна и жолта. С. Костинци, Прилепско полеПоле, крај на XIX век.]]
Селото Костинци за прв пат во пишаните историски документи се споменува во 1335 година под името ''Костино'', кога кралот [[Стефан Душан]] го приложил на [[Манастир Трескавец|манастирот Трескавец]].<ref name=jovantrifunoski>{{цитирана книга| last = Ф. Трифуноски| first = Јован| title = Битољско-прилепска котлина| language=sr| publisher = Српска академија наука и уметности| year = 1998 | pages = 373}}</ref>. Потврдено е дека овој запис се однесува на денешното Костинци.