Разлика помеѓу преработките на „Дуала“

Додаден 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
Стилски и правописни исправки, replaced: .6 милиони → ,6 милиони using AWB
с (отстранета Категорија:Камерун; додадена Категорија:Градови во Камерун користејќи го HotCat)
с (Стилски и правописни исправки, replaced: .6 милиони → ,6 милиони using AWB)
'''Дуала''' е најголемиот град во [[Камерун]] и седиште на камерунската [[Приморска провинција]]. Овој град е комерцијалниот главен град на земјата. Во него се наоѓаат најголемото [[пристаниште]] во Камерун, како и [[Аеродром на Дуала|аеродромот]] на градот. Во Дуала се регулира најголемиот дел од извозот на земјата, како [[нафта]], [[какао]] и [[кафе]], како и [[трговија]]та од и со [[Чад]]. Дуала е и дом на [[Еко маркет]]от, најголем во земјата.
 
Дуала е изграден на бреговите од реката [[Вури]], чиишто два брега се поврзани со мостот [[Бонабери]]. Населението на градот во [[1991]] година било околу 1.,6 милиони, а денес се претпоставува дека е над 2 милиони. [[Клима]]та е топла и сува.
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Камерун]]
[[Категорија:Градови во Африка]]