Португалци: Разлика помеѓу преработките

Одземени 32 бајти ,  пред 2 години
с
Стилски и правописни исправки using AWB
(Создадена страница со: '''Португалци''' (португалски: ''Portugueses'') е израз кој во поширока смисла ги означува ж...)
 
с (Стилски и правописни исправки using AWB)
'''Португалци''' ([[португалски]]: ''Portugueses'') е израз кој во поширока смисла ги означува жителите на [[Португалија]], додека во потесна смисла означува [[Романски народи|романска]] етничка група чијашто татковина е Португалија. Португалците јазично се дефинирани со користење на [[португалски јазик|португалскиот јазик]], и во помала мера култура чиј главен темел е [[католицизам|христијанската римокатоличка вера]].
 
Португалците своето потекло го влечат од древните жители на [[Пиринејски Полуостров|Иберискиот Полустров]] - ибериски и [[Келти|келтски]] племиња ([[Келтибери]]), од кои најпознати се [[Лузитанци|Лузитанците]]те - кои за време на римската власти се помешале со латинските доселеници и на тој начин се романизирани. Покрај нив, иако помалку, на создавањето модерна португалска нација имале блијание и [[Германски јазици|германските]] освојувачи за време на Големата преселба на народите - [[Визиготи]] и [[Свеви]], а во португалскиот етнички корпус, исто така, можат да се најдат [[Феникија|Феникијци]], [[Арапи]], [[Маври]] и [[Бербери]].
 
Денес, во државата Португалија има околу 10 милиони Португалци. Благодарение на повеќевековната португалска колонијална империја постојат значајни заедници на Португалци во земјите како [[Ангола]], [[Шри Ланка]], [[Мозамбик]], [[Макао]] и [[Источен Тимор]]. Поради економските емиграции во [[20 век]], посебно интензивирани со влезот на Португалија во [[Европска Унија|Европската Унија]], создадени се и бројни португалски заедници во [[Западна Европа|западноевропските земји]], но и во многу делови на [[Северна Америка]], особено [[Канада]].
 
== Наводи ==
 
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==