Разлика помеѓу преработките на „Битолско“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(+ битолско млеко)
 
'''Битолско''' може да означува неколку работи:
 
* Регионот околу градот [[Битола]], [[Листасписок на населени места во Република Македонија#Битолски села|битолските села]] или пак територијата на [[Општина Битола]],
* [[Битолско пиво]], некогашно пиво кое се произведувало во [[Битолска пиварница|битолската пиварница]].
* [[Битолско млеко]], пастеризирано, пакувано, трајно млеко кое се произведува од [[Битолска млекарница|ИМБ-Битолска млекарница]], еден од најпознатите брендови на македонскиот пазар