Разлика помеѓу преработките на „Зеленград“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Општествени установи: Стилски и правописни исправки, replaced: Општествени институции → Општествени установи using AWB
с (→‎Надворешни врски: Додадена предлошка using AWB)
с (→‎Општествени установи: Стилски и правописни исправки, replaced: Општествени институции → Општествени установи using AWB)
* '''Доселеници:''' ''Савевци (3 к.)'' доселени се во 18ти век од некое село во [[Горна Пчиња]], се сметаат за основачи на денешното село; ''Јовчевци (3 к.), Мишаци (5 к.) и Соколовци (3 к.)'' доселени се од селата на [[Козјак]] и [[Горна Пчиња]], нешто после првиот род; ''Богдановци (5 к.), Митревци (8 к.) и Марковци (4 к.)'' доселени се од селото [[Градче]] кај [[Кочани|Кочани;]] Луковци (2 к.) доселени се од селото [[Луково (Кратовско)|Луково;]] ''Калуѓерци (1 к.)'' водат потекло од некој човек кој дошол во почетокот на 20ти век од некое место во [[Грција]].<ref>{{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злетовска област. Географско-историски осврт, Скопje 1974|year=|isbn=|location=|pages=}}</ref>
 
== Општествени институцииустанови ==
 
Основното четиригодишно училиште кое се отвори непосредно по војната, некаде во средината на седумдесетите години поради преселба на населението главно во Злетово и нешто во Пробиштип е затворено.