Разлика помеѓу преработките на „Бернанд Вукас“

Одземени 16 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB
(Создадено преведувајќи ја страницата „Bernard Vukas“)
 
с (Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB)
{{Инфокутија Фудбалер|image=Vukas.JPG|fullname=Bernard Vukas|height={{height|m=1.71}}|position=[[Midfielder#Winger|Left Winger]]/[[Forward (association football)|Forward]]|currentclub=|clubnumber=}} '''Бернард „Бајдо“ Вукас''' (1 мај 1927 година - 4 април 1983 година) бил [[Хрватска|хрватски]] [[Фудбал|фудбалер за]] време на [[Југославија]] .
 
Вукас играше како лев крилен напад и најмногу се памети за неговата извонредна способност за дриблинг. Во 2000 година, тој беше изгласан од Хрватската фудбалска федерација за најдобар хрватски играч на сите времиња, а во анкетата на „Вечерњи лист“ беше избран за најдобар хрватски спортист на 20 век.
 
Вукас ја започнал својата кариера во младинските редови на Конкордија Загреб. По Втората светска војна, тој поминал извесно време во НК Аматер Загреб пред да се преселил во Сплит Хајдук во 1947 година. Тој останал во Хајдук до 1957 година, одиграл 202 натпревари и постигнал 89 гола. Со Хајдук, Вукас ја освоил титулата Југословенска Прва лига во три наврати, во 1950, 1952 и 1955 година и бил најдобар стрелец на лигата во сезоната 1954–55 со 20 голови. Во 1950 година, Вукас му помогнал на Хајдук да ја победи Југословенската Прва лига непоразена, рекорд кој никогаш не бил скршен.
 
Во 1957 година, тој се преселил во [[ФК Болоња|Болоња ФК 1909]], каде престојувал две години играјќи 48 натпревари и постигнувајќи два гола, но неговото време таму било засенето од сериозна болест. Тој се вратил во Хајдук во 1959 година и останал до 1963 година, одиграл 65 натпревари и постигнал 5 гола. Последните денови ги поминал како фудбалер во Австрија, играјќи за Австрија Клагенфурт, Грезер АК и Кафенбергер СВ .
 
Пребројувајќи ги пријателствата, Вукас одиграл вкупно 615 натпревари за [[ХНК Хајдук Сплит|Сплит Хајдук]] и постигнал 300 голови.
 
На 23 октомври 1953 година, Вукас, заедно со Бранко Зебец, Владимир Беара и Златко Чајковски, играле за тимот на ФИФА „Остатокот на светот“ против [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англија]] на Вембли - во натпревар за славење на 90 години [[Фудбалска асоцијација на Англија|англиска фудбалска асоцијација]] . Натпреварот завршил 4-4, а Вукас постигнал два гола и му била изречена казна. Две години подоцна, на 13 август 1955 година, Вукас бил поканет да игра за тимот на УЕФА во пријателски натпревар против Велика Британија, одигран во [[Белфаст]], каде Вукас постигна хет-трик.
 
Со [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|Југославија]] тој освоил 2 сребрени медали на Олимписките игри.
 
Починал на 4 април 1983 година, на возраст од 55 години. Постојат улици во [[Сплит]] и [[Загреб]] именувани по него.
 
== Меѓународна кариера ==
Играл 59 натпревари помеѓу 1948 и 1957 година за [[Фудбалска репрезентација на Југославија|репрезентацијата]] на [[Фудбалска репрезентација на Југославија|Југославија]] и постигнал 22 голови. Тој исто така бил дел од југословенскиот тим на Светските првенства на ФИФА во 1950 и 1954 година.
 
== Почести ==
* На 13 август 1955 година, тој бил поканет да игра за тимот на УЕФА (Континентал тим) во Белфаст против Велика Британија . Натпреварот завршил 4-1 со хет трик на Вукас.
* Тој исто така бил дел од тимот на Југославија на [[Светско првенство во фудбал 1950|Светскиот куп]] во [[Светско првенство во фудбал 1950|1950 година и Светскиот куп на]] [[Светско првенство во фудбал 1954|ФИФА во 1954 година]] .
* Во 2000 година, тој бил избран за најдобар хрватски фудбалер на сите времиња.
 
[[Податотека:Spomenik_Bernardu_Vukasu,_Poljud,_Split_20131015_123448.jpg|мини|200x200пкс| Статуа на Вукас, пред [[Стадион Пољуд|стадионот Поjуд]], Сплит ]]
 
== РеференциНаводи ==
 
* {{Наведи енциклопедија|encyclopedia=Nogometni leksikon|url=http://nogomet.lzmk.hr/clanak.aspx?id=2539|title=Vukas, Bernard|language=hr|accessdate=13 January 2017}}