Разлика помеѓу преработките на „Бесмртните“

Одземени 30 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB)
[[Податотека:AchaemenidSoldiers.jpg|десно|мини|250x250пкс|Современа реконструкција на Бесмртните во нивните церемонијални облеки, при прославата на 2.500 години од [[Персија|Персиската Империја]].]]
'''Бесмртните''' (од [[Старогрчки јазик|грчки]] {{Јаз|grc|Ἀθάνατοι}}, понекогаш '''Десет илјади бесмртни''' или '''Персиски бесмртни'''), исто така познати и како бесмртна армија ([[Персиски јазик|персиски]]: سپاه جاويدان) е име дадено од [[Херодот]] за елитната тешка пешадиска единица од 10.000 војници во армијата на [[Ахеменидско Царство|Ахеменидското Царство]]. Оваа единица вршела двојна улога: служела како царска гарда, но и како армија. Бесмртните главно биле Персијци, но имало и [[Мидијци]] и [[Елам]]ити.<ref>http://global.britannica.com/EBchecked/topic/587087/Ten-Thousand-Immortals</ref>
 
Бројни прашања поврзани со оваа единица остануваат неодговорени, (дури и потеклото на името), поради тоа што недостасуваат автентични извори.<ref>http://www.iranicaonline.org/articles/immortals</ref>
 
==Херодот==
[[Херодот]] ги опишал „Бесмртните“ како [[тешка пешадија]], водени од [[Хидарн II|Хидарн]], и кои постојано биле точно 10.000 на број. Тој исто така напишал дека името на оваа воена единица доаѓа од обичајот да се замени со нов член секој што е убиен, повреден или болен, со што единицата има постојана сила.<ref>{{cite web |title=The Persian Immortals |url=http://www.livius.org/ia-in/immortals/immortals.html|author=Jona Lendering|date= |work=Ancient Persia |publisher= |accessdate=6 September 2009}}</ref>
 
Оваа елитна единица е наречена „Бесмртните“ само во изворите кои се базираат врз пишувањето на Херодот. Во персиските извори наоѓаме доказ за постоењето на постојана единица, иако не се наречени „Бесмртни“.<ref name=IranChamberImmortals/> „Можно е информаторот на Херодот да ги измешал именките: Anûšiya („пријатели“) и Anauša („бесмртни“)“,<ref name=IranChamberImmortals>[http://www.iranchamber.com/history/achaemenids/immortals.php Lendering, Jona, ''Immortals, Greek name for an elite regiment in the ancient Achaemenid empire'', Iran Chamber Society]</ref> но ова тврдење не е прифатено од [[Рудигер Шмит]].
 
==Историја==
Бесмртните одиграле клучна улога во битките на [[Камбис II]] ([[Битка кај Пелузија|освојувањето на Египет]] во 525 година п.н.е.) и на [[Дариј I]] (освојувањето на помали кралства - северен Пенџаб и Синд, денес во Пакистан, и Скитија, во 520 година п.н.е. и 513 година п.н.е.). Бесмртните учествувале во [[Термопилска битка|Термопилската битка]] во 480 година п.н.е.<ref>{{cite web |title=Thermopylae|author=Jona Lendering|url=http://www.livius.org/th/thermopylae/thermopylae2.html |date= |work=Ancient Persia |publisher= |accessdate=6 September 2009}}.</ref> и биле дел од персиската војска при заземање на Грција, во 479 година п.н.е.
 
Во текот на последните декади од Ахеменидското Царство, улогата на главниот командант на Бесмртните (''хазарапатиш'') била проширена со тоа што тој станувал и главен министер на кралот.<ref name="Jim Hicks page 61">Jim Hicks, page 61, "The Persians", 1975 Time-Life International</ref> Телохранителите на кралот кои биле во директен контакт со него, од пред тоа биле дел од одредена одбрана чета од илјада силни мажи.<ref> name="Jim Hicks, page 61, "The Persians", 1975 Time-Life International</ref>
 
==Опрема==
 
[[Податотека:Persepolis Apadana noerdliche Treppe Detail.jpg|thumb|right|upright|Војници [[Медијци|Медиец]] (лево) и [[Персија|Персиец]] (десно), резба во [[Персеполис]]. Некои научници сметаат дека ова се Бесмртните.]]
Она што Бесмртните го носеле на главата, се смета дека е персиската [[тијара]]. Не се знае точно каква била формата, но некои извори ја опишуваат како капа од штоф или филц, која можела да се симне врз лицето заради заштита од ветер и прашина во сувите персиски предели.<ref name="livius.org"/> Од зачуваните до денес обоени ахемедски глинени плочи и од резбите на кои се претставени Бесмртните, може да видиме дека тие носеле облеки со многу детали, обетки во форма на круг и златен накит. Сепак, се смета дека вака се облекувале само за свечени прилики.<ref>Volume IX, Encyclopaedia Britannica, Fifteenth Edition 1983</ref>
 
==Во уметноста и популарната култура==
*На американскиот ТВ канал за историја ([[History Channel]]), прикажан е документарец со наслов ''Последните 300'' (Last Stand of the 300) каде се појавуваат Бесмртните како дел од Термопилската битка. Во оваа верзија, [[тијара]]та што ја носат Бесмртните е прикажана како црна маска од платно која го прекрива целото лице, а е доволно проѕирна за да се гледа низ неа.<ref name=27Oct10/>
 
== РеференциНаводи ==
{{Reflist}}