Разлика помеѓу преработките на „Црногорски јазик“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: е официјален → е службен using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: е официјален → е службен using AWB)
}}
 
'''Црногорскиот јазик''' (црногорски: ''Crnogorski jezik'') е [[Јужнословенски јазици|јужнословенски јазик]] и една од стандардните норми на [[Српскохрватски јазик|српскохрватскиот јазик]]. Јазикот е официјаленслужбен во [[Црна Гора]]. Црногорскиот се заснова на [[Ијекавски изговор|ијекавското]]-[[Штокавски изговор|штокавско]] наречје. Неговото стандардизирање всушност започнува во [[2005]] година. Во времето на [[СФРЈ]] за службен јазик во Црна Гора бил сметан [[Српскохрватски јазик|српско-хрватскиот јазик]]. Со распадот на СФРЈ, а со тоа и на српско-хрватскиот јазик како официјален, во новосоздадените држави како официјални се воведуваат јазиците наречени според [[нација]]та, па така како службениот јазик бил наречен „српски јазик од ијекавското наречје“.
 
== Кодификација ==