Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Словенската писменост: Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Санкт-Петербург → Санкт Петербург using AWB)
с (→‎Словенската писменост: Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB)
[[Податотека:Boris ktitor sv.naum ohrid.jpg|thumb|120п|десно|Како ктитор на манастирот Св. Наум покрај Охрид, фреска од 1806 година]]
 
Во истото време (краjот на [[885]]) Борис ги примил учениците на [[Свети Кирил|Кирил]] и [[Св. Методиј Солунски|Методиј]] - [[Свети Наум Охридски Чудотворец|Наум]], [[Ангелариј Охридски|Ангелариј]] и [[Климент Охридски|Климент]]. [[Старословенски јазик|Старословенскиот јазик]] станал официјаленслужбен јазик на [[Прво бугарско царство|Бугарија]], заменувајќи го грчкиот. [[Климент Охридски]] бил испратен во [[886]] година како словенски учител во областа [[Кутмичевица]], каде ja основал [[Охридска книжевна школа|Oхридската книжевна школа]]. Во [[893]] година, Климент бил заменет од Наум Охридски.
 
По непрекинато 36-годишно управување во 889 година царот Борис доброволно се откажал од престолот и се повлекол во [[манастир]]. Борис имал четири синови: [[Владимир Расате]], Гаврил, Симеон и Јаков. За свој наследник го назначил првородениот син Владимир Расате.