Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Одземен 61 бајт ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB
(Одбиена последната промена (од 89.205.89.125) и ја поврати преработката 3926712 на 2A00:1370:8129:E0A3:F850:B294:2A64:C179)
с (Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB)
{{Main|Географија на Данска}}
 
Данска се состои од полуостровот [[Јиланд]] (Jylland) и 405 помали острови. Од нив, 323 се населени а најголеми се [[Селанд]] (Sjælland) и [[Фин]] (Fyn). Многу од островите се поврзани со мостови. Климата во Данска е умерена морска. Најважен фактор за климата во Данска игра [[Атлански океан|Атланскиот океан]]. Вкупната површина на земјата изнесува 43.094  km², и според тоа се наоѓа на [[Листа на држави и територии по површина|131 место по големина во светот]]. Данска се наоѓа северно од [[Германија]] и [[Полска]], југозападно од [[Шведска]] и јужно од [[Норвешка]]. Данска излегува на [[Балтичко море]] и [[Северно море]].
 
== Население, јазик и религија ==
=== Население ===
 
Населението на Данска според пописот од јули [[2005]] година изнсува 5 432 335 од кои 91% се данци. ОфицијаленСлужбен јазик е данскиот.
 
;Старосна структура
 
* 0-14 години- 18.8% (524 250 мажи и 497 683 жени)
 
* 15-64 години- 66.1% (1 811 787 мажи и 1 780 907 жени)
 
* над 65 години- 15.1% (349 458 мажи и 468 250 жени)
 
 
* 0-14 години: 1,05 машки на 1 женски
 
* 15-64 години: 1,02 машки на 1 женски
 
* над 65 години: 0,75 машки на 1 женски
 
* Општ показател: 0,98 мажи на 1 жена
 
 
* Коефициент на раѓање: 11,36 на 1 000 души
 
* Коефициент на смртност: 10,43 на 1 000 души
 
 
=== Религија ===
{{bar percent|Нерегиозени|black|60}}
}}
Од поголемиот број на религиозни заедници во [[Данска]], една од најголемите е [[Лутеранство|Лутеранската]] [[Црква на Данска]], која е официјална државна религија. Втората најголема религиозна организација е [[Ислам|исламотислам]]от, поради масовните имиграции кон крајот на [[20 век]].
 
Во принцип, [[Данци]]те не се многу религиозни, а како факт се зима премалата посетеност на црквата од страна на населението. Според податоци од [[2005]] година извршени од страна на Зукермен [http://www.adherents.com/largecom/com_atheist.html], Данска е третата земја во Европа со највисок процент на [[атеизам|атеисти]] највисок процент на атеисти, кој процент се движи помеѓу 43% и 80%. Според друго истражување, онаа на Евробарометар од 2005 година, <ref name=EUROBAROMETER>{{цитирана веб страница|url=http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_225_report_en.pdf|title=Eurobarometer on Social Values, Science and technology 2005 - page 11|accessdate=2007-05-05|format=PDF}}</ref> 31% од граѓаните на Данска одговориле дека "тие веруваат во Бог". Иако [[Божик]] се смета за дански празник, истиот главно произлегува најверојатно од нејзините културни традиции.
 
До крајот на [[2007]] година, 82,1% <ref>http://www.km.dk/folkekirken.html</ref> биле членови на Евангелска Лутеранска црква, чиј процент во [[2008]] година се намалил на 81,5%<ref> http://www.km.dk/folkekirken/statistik-og-oekonomi/kirkestatistik/folkekirkens-medlemstal.html </ref>. Сепак, овој податок е сличен и кај останатите земји од [[Скандинавија]], [[северозападна Европа]] и [[Британија]].
 
Според Одделението за проучување на религијата на Универзитетот во [[Орхус]], Данска, исто така, постојат околу 20.000 верници на [[Будизам|будизмот]] во [[Данска]]. <ref>[http://www.globalbuddhism.org/9/borup08.htm Journal of Global Buddhism, Article by Jørn Borup, Department of Study of Religion at University of Aarhus, Denmark. 2008, based on research from 2005]</ref>, а вкупниот процент на [[муслимани]] во Данска е околу 3.7%.
 
== Политички систем ==
 
Данска по своето државно уредување претставува [[уставна монархија]] од [[1849]] година. [[Монарх]]от е формално на чело на државата бидејќи извршната власт е во рацете на министрите. [[Законодавна власт|Законодавната власт]] ја сочинуваат владата и парламентот (познат како Фолкетинг) кои се состојат од 179 членови. Данското судство функционира независно од законодавната власт. Парламентарни избори се одржуваат на секои четири години, но премиерот има право да побара предвремени избори.
 
 
== Административна поделба ==
* [[Јужна Данска]] (со 1.194.659 жители, седиште: [[Вајле]])
* [[Среден Јитланд]] (со 1.237.041 жители, седиште: [[Орхус]])
* [[Северна Данска|Северна Данска]] (со 578.839 жители, седиште: [[Олборг]])
 
Регионите се поделени во 98 општини (kommune комуна), кои се најниското ниво на локална управа.
 
Од 1 април 1970 година до 31 декември [[2006]] година Данска важеше поделбата во 13 амти (amter - окрузи), една самостојна градска општина и двата автономни региони – [[Гренланд]] и [[Фарски острови]]. И тогаш двата атлантски региона имаат пошироко самоуправување и се претставени со по две места во данскиот парламент.
*[[Фредериксборг]]
*[[Фун]]
*[[Јужен Јиланд]]
 
Поделбата била основна — со менливи граници — од 1662 од 2006 година, кога Структурната реформа од 2005 година ги смени со регионите.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Данска|*]]
[[Категорија:Држави во Европа]]