Демографија на Либерија: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB)
==Религија==
 
Се проценува дека околу 40% од населението на Либерија се христијани, а исто толку се верници на старите африкански религии,<ref name=report>[http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2007/90105.htm International Religious Freedom Report 2007: Liberia]. United States [[Bureau of Democracy, Human Rights and Labor]] (September 14, 2007). ''This article incorporates text from this source, which is in the [[public domain]].''</ref> околу 20% се муслимани, а мал дел се будисти, хиндуисти, атеисти и.т.н.<ref name=report/>
 
Од христијанските деноминации, најголеми верски групи се лутеранската баптистката, римокатоличката, евангелско-методистичката, сионската и.т.н.<ref name=report/> Христијаните живеат главно во целата земја.
==Јазик==
 
ОфицијаленСлужбен јазик во земјата е [[англиски]]от.
 
== Наводи ==
{{Commonscat|Demographics of Liberia}}
 
[[Категорија:Демографија на Либерија| ]]
{{Африка по тема|Демографија на}}
 
[[Категорија:Демографија на Либерија| ]]