Разлика помеѓу преработките на „Хондурас“

Одземени 12 бајти ,  пред 2 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик, официјален јазик → службен јазик using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик, официјален јазик → службен јазик using AWB)
}}
 
'''Хондурас''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Honduras'') или официјално '''Република Хондурас''' (''República de Honduras'') — држава во копнена [[Северна Америка]]. На север излегува на [[Карипското Море]], додека на југ излегува на [[Тихиот Океан]]. На запад, [[Хондурас]] се граничи со [[Гватемала]], на југозапад со [[Ел Салвадор]] и на југоисток со [[Никарагва]].
 
Поранешното име на државата било [[Шпански Хондурас]], за да се разликува од поранешниот [[Британски Хондурас]], денес [[Белизе]].<ref>[http://www.aboututila.com/UtilaInfo/William-Strong/AI-Environmental.htm Archeological Investigations in the Bay Islands, Spanish Honduras]</ref> Вкупната површина на Хондурас изнесува 112.492 со вкупно население од 7.810.848 жители. Главен град на државата е [[Тегусигалпа]], додека официјаленслужбен јазик е [[шпанскиот јазик]].
 
== Етимологија ==
 
[[Шпанци]]те имале различни термини со кои ја означувале територијата која денес е позната како ''Хондурас''.
 
 
* '''Гвајмурас''' - е име кое Колумбо го дал за град кој е во близина на денешен [[Трухило, Хондурас|Трухило]] кој покасно станало име за целата територија
Хондурас е држава во Северна Америка која на север излегува на [[Карипското Море]], додека на југ излегува на [[Тихиот Океан]]. На запад, Хондурас се граничи со [[Гватемала]], на југозапад со [[Ел Салвадор]] и на југоисток со [[Никарагва]]. Климата во државата е тропска, каде јужниот и централниот дел од земјата се релативно топли.
 
Територијата на Хондурас е воглавно составена од планини, но има и тесни долини покрај бреговите. Вкупната површина на Хондурас изнесува 112.492 &nbsp;km² каде живеат околу 7.810.848 жители. Главен град на Хондурас е [[Тегусигалпа]].
 
== Политички систем ==
* [[Мискито]]
 
Хондурас е христијанска земја, каде 97% се [[Католици]] и 3% се [[Протестанти]]. ОфицијаленСлужбен јазик во државата е [[шпански]]от, но се зборуваат и локални јазици.
 
*[[Христијани]] - 6,657,600
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хондурас| ]]