Разлика помеѓу преработките на „Квебек“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB
с (Отстрането уредувањето на 77.28.141.215 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
с (Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB)
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Квебек''' ([[фр.]] ''Québec'') е [[покраини и територии во Канада|покраина]] во [[Канада]]. Тој е најголемата покраина во земјата по површина, а втора по големина административна единица по територијата [[Нунавут]]. Според населението, Квебек е втора најнаселена покраина, при што најголемиот број од жителите живее покрај или близу до реката [[Сент Лоренс (река)|Сент Лоренс]]. Главен град е [[Квебек (град)|Квебек]]. Главнината од населението има француско потекло. Службен јазик е [[француски јазик|францускиот]], а Квебек е единствената канадска покраина каде [[англиски јазик|англискиот]] не е официјаленслужбен јазик на покраинско ниво. Во состав на Канада, Квебек влегува во [[1867]] година.
 
[[Филипп Кујар]] (PLQ)
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{канада-гео-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Квебек| ]]
[[Категорија:Покраини и територии во Канада]]