Разлика помеѓу преработките на „Наурски јазик“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB
с
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB)
 
}}
 
'''Наурски јазик''' (''dorerin Naoero'') — [[австронезиски јазик]] кој е официјаленслужбен јазик во [[Науру]]. Денес се проценува дека јазикот го говорат околу 7.000 жители. Наурскиот јазик е дел од погрупата на [[микронезиски јазици]].
 
== Дијалекти ==