Киргиски јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 3 години
с
Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB
Ред 12:
|iso1=ky|iso2=kir|iso3=kir}}
 
'''Киргискиот јазик''' (''кыргыз тили'', {{lang|ar|قىرعىز تىلى}}, ''kyrgyz tili'') е [[Туркиски јазици|туркиски јазик]] кој е официјаленслужбен јазик во [[Киргистан|Република Киргистан]], покрај [[руски јазик|рускиот]]. Генетички, киргискиот јазик е сроден со [[алтајски јазици|алтајските јазици]], но сепак киргискиот јазик е сроден и разбирлив со околните туркиски јазици.
 
Киргискиот јазик го зборуваат околу 4 милиони луѓе во Киргистан, но и во околните [[Народна Република Кина|Кина]], [[Авганистан]], [[Казахстан]], [[Таџикистан]], како и во киргиската дијаспора во [[Турција]], [[Узбекистан]], [[Пакистан]] и [[Русија]]. Првично, киргискиот јазик се пишувал со [[Униформирана турска азбука|униформираната турска азбука]]<ref>Kyzlasov I.L. ''"Runiform scripts of Eurasian steppes"'', Eastern Literature, Moscow, 1994, pp.80 on, ISBN 5-02-017741-5, with further bibliography</ref>, која постепено била заменета со модифицираното [[персиско писмо|персиско-арапско писмо]]. Персиско-арапското писмо се користело до средината на [[20 век]], кога за еден доста краток период се вовела [[латиница]]та, но таа била заменета со [[кирилица]]та за време на [[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|СССР]]. Денес, кирилицата останала доминантно писмо за запишување на јазикот. Кога Киргистан станал независен во државата имало движење за замена на кирилицата со латиница, но тоа до денес не се остварило.
Ред 150:
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Киргиски јазик|*]]