Разлика помеѓу преработките на „Хинди“

Одземени 6 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB)
 
'''Хинди ''' ([[деванагари]]: {{lang|hi|हिन्दी}} или {{lang|hi|हिंदी}}, [[IAST]]: ''{{ISOtranslit|Hindī|hi}}'', [[МФА]]: [hɪnd̪iː]) е име дадено на [[индоариски јазик]] или континуитет на дијалекти зборувани во северна и централна [[Индија]].
 
Луѓето што се етнички [[Хиндуси]] се околу 40% од вкупното население во Индија. Како што е опишано во уставот, хинди е официјаленслужбен јазик во Индија, меѓу другите останати 21 јазик. Официјалниот хинди е карактеризиран како ''модерен стандарден хинди'' и е користен за администрацијата во Индија заедно со [[Англиски јазик|англискиот јазик]]. Стандарден хинди е [[санскрит]]ски добиен од ''кари боли'' дијалектот. [[Урду]] се разликува по тоа што е со персиски карактеристики. Историски, овие два се познати како ''Хиндустани''.
 
== Поврзано ==
* [[Македонска транскрипција на хинди]]
 
 
{{ИИ-јазик-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хинди| ]]
[[Категорија:Индоариски јазици]]