Разлика помеѓу преработките на „Влашки јазик“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB
с (Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство using AWB)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB)
Ароманскиот јазик подоцна ќе биде официјално кодифициран со одржувањето на Двата Интернационални Конгреси во [[Германија]] (Фрајбург) како и Меѓународниот Конгрес во [[Битола]] во 1997 година, кога се напушта пропагандистичката теорија на користење на романската азбука (која била користена дотогаш) и се формира нова азбука (врз база на онаа на Михаил Бојаџи), [[правопис]], а граматиката се задржува во истата форма предадена од Михаил Бојаџи.
 
Денес ароманскиот јазик како официјаленслужбен јазик се користи само во [[Република Македонија]], и тоа на територијата на [[Општина Крушево]].
 
== Наводи ==