Разлика помеѓу преработките на „Шведски јазик“

Одземени 36 бајти ,  пред 1 месец
с
Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик (6) using AWB
с (clean up, replaced: |language=Swedish → |language=sv using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик (6) using AWB)
'''Шведскиот''' (svenska) е [[Северногермански јазици|северногермански јазик]], од јазичното семејство на [[индоевропски јазици]], кој се зборува од околу 10 милиони луѓе,<ref name=speakers>{{cite web | title = Ethnologue report for Swedish | url = http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=swe | accessdate = 2009-02-09}} gives the number of 8,789,835, but is based on data from 1986. Sweden has currently a population of 9.5 million (2012 census), and there are about 290,000 native speakers of Swedish in Finland {{cite web | title = Statistics Finland – Population Structure | url = http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto_en.html | accessdate = 2009-02-09}}, based on data from 2007), leading to an estimate of about 9 to 10 million.</ref> воглавно во [[Шведска]] и [[Финска]]. Јазикот е сроден и многу сличен со [[норвешки]]от и [[дански]]от. Шведскиот моментално е најголемиот северногермански јазик по број на говорници.
 
Стандардниот шведски е национален и официјаленслужбен јазик во Кралството Шведска и се базира на [[централношведски дијалекти|централношведските дијалекти]]. Шведскиот е официјаленслужбен јазик и во Финска. Стандардната норма почнала да се развива во 19 век, а веќе во раниот 20 век бил стандардизиран. Зборовниот редослед на шведскиот јазик е [[подмет-прирок-предмет]], но овој редослед може понекогаш и да се измени. Шведската морфологија е слична со англиската, односно јазикот има неколку инфлекции, два рода, два падежа и два броја. Во јазикот постојат [[номинатив]]от и [[генитив]]от, но можат да се пронајдат и остатоци од [[акузатив]]от и [[датив]]от.
 
== Класификација==
==Географска распространетост==
 
Шведскиот е национален јазик на Шведска и мајчин јазик на околу 8 милиони [[Швеѓани]] во Шведска, и втор јазик на уште милион имигранти во државата. Според податоците од 2007 година, околу 5.5% од вкупното население на Финска зборуваат на шведски.<ref name="StatsFinland">[http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto_en.html#structure Population structure]. [[Statistics Finland]] (2007-03-29). Retrieved on 2007-11-27.</ref> Бројот на луѓе кои зборуваат шведски во Финска се намалува во последните 400 години.<ref>[http://finland.fi/public/default.aspx?contentid=160058&contentlan=2&culture=en-US Main outlines of Finnish History – thisisFINLAND].</ref> Швеѓаните во Финска се сконцентрирани на финското крајбрежје и на финските острови, меѓу кои и [[Оланд]], каде е единствен официјаленслужбен јазик.<ref>[http://www.kommunerna.net/k_perussivu.asp?path=255;264;522;49450;30127 Svensk- och tvåspråkiga kommuner]. kommunerna.net (February 2007). Retrieved on 2007-12-03.</ref>
 
== Статус==
Шведскиот е официјално главен јазик во Шведска.<ref>{{cite web|url=http://www.sprakforsvaret.se/sf/fileadmin/PDF/spraklagen_200509.pdf|title=Språklagen|date=2009-07-01|work=Språkförsvaret|language=sv|accessdate=2009-07-15}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.thelocal.se/20404/20090701/|title=Swedish becomes official 'main language'|last=Landes|first=David|date=2009-07-01|work=The Local|publisher=thelocal.se|accessdate=2009-07-15}}</ref> Јазикот долго време се употребувал во локалната и државна власт, како и во образованието, но не бил прогласен со закон како официјаленслужбен јазик во државата до 2009 година.
 
Шведскиот е официјаленслужбен јазик во [[Оланд]] во Финска. Јазикот е исто така официјален на целата територија на Финска, покрај финскиот. Шведскиот е исто така официјаленслужбен јазик во [[Европска Унија|Европската Унија]] и работен јазик во [[Нордиски совет|Нордискиот совет]].
 
==Дијалекти==