Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB
с (→‎'''Романтични легенди''': Јазична исправка, replaced: Римскиот император → Римскиот цар (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB)
'''Денот на вљубените''' („[[Свети Валентин]]“) — годишна прослава која се одржува на [[14 февруари]] со славење на љубовта и приврзаноста помеѓу интимните партнери. Денот е именуван според еден ранохристијански маченик наречен Валентин и е одреден од папата Гелазиус I во 500 год.н.е. беше отстранет од Римскиот календар на светците во 1969 од папата Павле VI, но неговото религиско одржување се уште е дозволено. Традиционално е ден на кој вљубените ја изразуваат нивната љубов меѓусебно со подарување цвеќиња, нудење слатки производи и праќање картички (познати како "љубовни"). Денот прво се поврзувал со романтична љубов во кругот на Геофри Чосер во Средниотсредниот век, кога традицијата бурно растела со искрена љубов.
 
Модерните симболи на Денот на вљубените вклучуваат заоблени срца, гулаби и фигура на криластиот Купидон.