Разлика помеѓу преработките на „Шпантеков“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB)
'''Шпантеков''' ({{lang-de|Spantekow}}) — општина во округот [[Западна Померанија-Грајфсвалд]], во [[Мекленбург-Западна Померанија]], [[Германија]]. Се состои од селата Денин, Древелов, Фазаненхоф, Јанов, Јапенцин, [[Нојендорф Б]], Реберг, Ребелов и Шпантеков.
 
Уште од Средниотсредниот век, Шпантеков е локално административно седиште и поседувал тврдина. Иако Замокот Шпантеков бил во голема мерка уништен во бранденбуршкиот напад во 1677, останал резиденција на локалното благородништво до 1945. Денес, селото е седиште на [[Амт|општинската заедница]] [[Анклам-Ланд]].
 
[[Податотека:Spantekow Torhaus.jpg|мини|лево|300п|Портата на Замокот Шпантеков]]
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Западна Померанија-Грајфсвалд]]
 
{{Градови во Западна Померанија-Грајфсвалд (округ)}}
{{Мекленбург-гео-никулец}}
 
[[Категорија:Западна Померанија-Грајфсвалд]]