Разлика помеѓу преработките на „Стар Свет“

Одземени 17 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Стар свет на Стар Свет презапишувајќи врз пренасочување)
с (Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB)
[[Податотека:Ptolemy World Map.jpg|мини|десно|250п|Карта на „стариот свет“ ([[Птоломеј]], копија од XV век)]]
 
'''Стар Свет''' — поим што се однесува на [[свет]]от како што бил познат во [[антика]]та и [[среден век|средниот век]]. Се користи во контекст на и наспроти „[[Нов свет|Новиот свет]]“ (т.е. [[Америка]]).
 
Во стариот свет спаѓаат [[Африка]], [[Азија]] и [[Европа]] (збирно наречени [[Афроевроазија]]) и околните острови (или барем оние краишта за кои се знаело пред XV век).
 
Поимувањето за светот како целина од три континенти датира од антиката. [[Птоломеј]] и другите антички географи ги исцртувале границите на светот долж реките [[Нил]] и [[Дон (река)|Дон]]. Ова гледиште предоминирало и во текот на Средниотсредниот век и раниот [[нов век|нов век]].
 
==Поврзано==
*[[Далечен Исток]]
*[[Нов свет]]
 
 
{{Континенти на светот|state=collapsed}}