Разлика помеѓу преработките на „Доцна антика“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB
с (→‎Македонија: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB)
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB)
* [http://ccat.sas.upenn.edu/jod/wola.html Worlds of Late Antiquity], from the [[Универзитет на Пенсилванија]]
* [http://college.hmco.com/history/west/mosaic/chapter4/ Mosaic], извори, документи и клучни термини во Доцната антика.
* [http://www.fordham.edu/halsall/sbook1b.html The End of the Classical World], извори и документи од Книга на Интернет за Средниотсредниот век
* [http://www.nipissingu.ca/department/history/MUHLBERGER/ORB/OVINDEX.HTM Overview of Late Antiquity], од ORB [http://the-orb.net/]
* [http://www.nipissingu.ca/department/history/MUHLBERGER/ORB/LT-ATEST.HTM Оддел за Доцна Антикаво Медитеранот на ОРБ] од ОРБ [http://the-orb.net/]