Поатуански дијалект: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Индо-европски → индоевропски using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Индо-европски → индоевропски using AWB)
|region=[[Поату]], [[Венди]]
|speakers=?
|familycolor=Индо-европскииндоевропски
|fam2=[[Италијански јазик|италијански]]
|fam3=[[романски јазици|романски]]
Во 1973 година, била предложена стандардна [[ортографија]].
 
Најисточниот дел од [[Поату|Поатуанската]]анската''[[покраини во Франција|покраина]]'' е дом на малцинство на говорници на [[оцитански јазик]]. Надвор од [[Франција]] дијалектот се говори во [[Северна Калифорнија]], особено во [[Сакраменто]], [[Плумас (округ)|Плуимас]], [[Техејма (Калифорнија)|Техејма]] и [[Сискију (округ)|Сискију]], во кои живеат стари француски семејства и говорници на француски јазик. [[Акадијски француски дијалект|Акадијскиот француски дијалект]] е резултат на мешање на Поатуанско-Сантогескиот дијалект со Француски и месни новозборови или архаизми.
 
 
{{Романски јазици}}
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}
 
[[Категорија:Оилски јазици]]
[[Категорија:Јазици во Франција]]
{{ИЕ-јазик-никулец}}