Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: де факто → дефакто using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска Империја → Отоманско Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: де факто → дефакто using AWB)
|country = Бугарија
|era = [[Прва светска војна]]/[[Период меѓу двете светски војни]]/[[Втора светска војна]]
|event_start = Официјално<ref name="of">Кнежество Бугарија ''[[де фактодефакто]]'' била независна држава според нејзиниот [[Трновски устав|Устав]], со сопствено знаме, грб, војска.</ref> прогласување на независност
|year_start = 1908
|date_start = 5 октомври