Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Либија“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: де факто → дефакто using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: де факто → дефакто using AWB)
 
}}
 
'''Знамето на [[Либија]]''' ({{lang-ar|'''علم ليبيا'''}}) е де фактодефакто знамето користено од Преодниот Национален Совет усвоено на [[27 февруари]] [[2011]] година. Ова знаме е прогласено за национално знаме со уставна декларација на Преодниот Совет од [[3 август]] [[2011]]година, како резултат на падот на Триполи. Знамето е идентично со знамето на Кралството Либија. Зеленото знаме воведено во 1977 година сè уште го користат лојалистите на Гадафи.
== Поранеши знамиња ==