Разлика помеѓу преработките на „Свански јазик“

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: официјалниот јазик → службениот јазик using AWB
с (Јазична исправка, replaced: официјалниот јазик → службениот јазик using AWB)
Сванскиот јазик е мајчин јазик на околу 30.000 [[Сванци]] кои живеат во планините на [[Сванетија]] во [[Грузија]]. Покрај нив, има мала сванска заедница која живее во [[Апхазија]], каде се проценува дека има околу 2.500 жители.<ref name="DoBeS"/>
 
Сванскиот јазик се користи низ домовите и за општа комуникација на Сванците. Овој јазик нема пишана стандардизација и нема официјален статус. Голем дел од Сванците зборуваат и [[грузиски јазик]], официјалниотслужбениот јазик на државата и го користат истиот како писмен јазик и јазик за трговија. Поради барањето подобра економска стабилност, овој јазик е во опаѓање, но исто така врз тоа влијае и фактот што овој јазик не се користи во образованието. Сванскиот јазик се смета за загрозен јазик и е помалку застапен кај помладото население.
 
==Дијалекти==
 
[[Категорија:Картвелски јазици]]
 
[[Категорија:Јазици во Грузија]]
[[Категорија:Сванетија|Јазик]]